У жељи да интензивира универзитетску и научну сарадњу са земљама Западног Балкана, Министарство за Европу и спољне послове Републике Француске објавило је јавни позив за пројекте под називом „Високо образовање на Западном Балкану“ – Ес-Балк. Пројекти могу да се поднесу до 30. маја 2021. године.
Амбасадор Арапске Републике Египат у Републици Србији Њ.Е. Амр Алгувејли посетио је Универзитет у Новом Саду 1. априла 2021. године.
Европска комисија објавила је нови Еразмус+ Општи позив за подношење предлога пројеката за 2021. годину. Статус Републике Србије као програмске земље ће се наставити и у новом програму, што значи да установе и организације имају могућност да пуноправно учествују у свим деловима Еразмус+ програма, као координатори или партнери.
Више детаља о правилима и могућностима учешћа наведено је у Еразмус+ Програмском водичу за 2021. годину.
Преглед свих врста пројеката у којима Србија може да учествује, као и рокова у оквиру овог Конкурса, доступан је на страници Фондације Темпус – Календар рокова.
Универзитет у Новом Саду позива све заинтересоване да се пријаве за учешће на онлајн Еразмус+ информативним данима у организацији Фондације Темпус, који се одржавају од 6. до 8. априла 2021. године. Учесници Еразмус+ недеље ће се упознати са могућностима које установе и организације из Србије имају на располагању у конкурсном року за 2021. годину.
Традиционална сајамска манифестација Сајам образовања „Путокази“, у организацији Новосадског сајма, свечано је отворен 24. марта 2021. године. Сајам се ове године одржава у виртуалном окружењу, на платформи ExpoOnline.rs. Као и ранијих година, на Сајму учествују Универзитет у Новом Саду и све његове чланице– 14 факултета и три института.
Пројекат S-ADAPT, који се реализује на Факултету техничких наука Универзитета у Новом Саду и Математичком институту Српске академије наука и уметности, један је од 12 најбољих пројеката изабраних за финансирање у оквиру Програма за развој пројеката из области вештачке интелигенције Фонда за науку Републике Србије. Пројекат је био најбоље оцењен пројекат од укупно шест одабраних у оквиру Потпрограма намењеног примењеним истраживањима из области вештачке интелигенције.
Универзитету у Новом Саду додељен је још један пројекат у оквиру програма Хоризонт 2020 Европске уније. Реч је о пројекту под називом „Embedding RRI in Western Balkan Countries: Enhancement of Self-Sustaining R&I Ecosystems“, са акронимом WBC-RRI.NET (no. 101006279). Циљ пројекта је да додатно подстакне истраживање и иновације (R&I) у земљама Западног Балкана усвајањем оквира одрживог развоја заснованог на принципима одговорног истраживања и иновација (RRI) на локалном нивоу.
На недавно објављеној листи првих 2% најцитиранијих научника у свету према цитираности у 2019. години, која је резултат најновијег истраживања Универзитета Стенфорд (Stenford University), Сједињене Америчке Државе, објављеног крајем 2020. године, налазе се 63 научника из Републике Србије, међу којима је девет са Универзитета у Новом Саду: проф. др Сергеј Остојић, проф. др Теодор Атанацковић, проф. др Ивана Ковачић, проф. др Ливија Цветићанин, проф. др Неда Мимица-Дукић, проф. др Душан Јаковетић, проф. др Момир Миков, проф. др Стеван Пилиповић и проф. др Биљана Абрамовић.
Амбасадор Републике Кореје у Републици Србији, Његова Екселенција Хјонг-ћан Че посетио је Филозофски факултет Универзитета у Новом Саду 12. фебруара 2021. године, у оквиру своје прве званичне посете Новом Саду. Том приликом амбасадор је деканици Факултета проф. др Ивани Живанчевић Секеруш уручио посебно признање за заслуге за развој односа двеју земаља и допринос у ширењу корејске културе, које је доделило Министарство иностраних послова Републике Кореје, а реч је признању које се странцима додељује у ретким приликама.
У оквиру Еразмус+ КА2 пројекта Интердисциплинарни програм кратких циклуса у области креирања и анализе јавних политика – PPMA, чији је координатор Универзитет у Новом Саду, објављен је позив за упис на интердисциплинарне кратке обуке: Основе јавних политика и Анализа јавних политика. Обуке су део програма целоживотног учења у области креирања и анализе јавних политика на Природно-математичком факултету Универзитета у Новом Саду.
На 52. састанку Саветодавне групе за Европски оквир квалификација који је одржан 4. и 5. фебруара 2020. године у Бриселу, усвојен је Извештај о повезивању Националног оквира квалификација Републике Србије (НОКС) са Европским оквиром квалификација (ЕОК), укључујући и додатни извештај о самопроцени НОКС-а у области високог образовања у односу на Оквир квалификација у Европском простору високог образовања (ОК-ЕПВО). Извештај је објављен на сајту Европске комисије, на страници Reports on the referencing of national qualifications frameworks to theEQF | Europass.
Мапа сајта | Copyright © 2021 Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: webadm@uns.ac.rs