Изложба радова студената Катедре за графичке комуникације Департмана ликовних уметности и Академије уметности Нови Сад и професора и студената Универзитета Унион из Пекинга (Кина) под називом „Наслеђе и креативност“ биће приређена 21. маја 2024. од 14 часова у Културној станици Еђшег.
Основна тема изложбе је културна баштина и њена савремена интерпретација, а поставка ће трајати само један дан и биће отворена за посете свих 24 сата.
Ова изложба одвија се у заједничкој организацији и под покровитељством Универзитета Унион из Пекинга, Академије уметности Нови Сад и Универзитета у Новом Саду, а коорганизатори изложбе су Мрежа културних станица и “Асоцијација за образовну размену Србија – Кина”.
Кинески радови биће подељени у пет основних група: предмети чији дизајн је заснован на савременој интерпретацији традиционалног кинеског заната Jingtalian (ова дисциплина позната је и под називом Cloisohhe и подразумева уметничку декорацију предмета од метала, најчешће племенитих, бојама сачињенима од стаклене пасте); прикази рестаурираних древних костима пронађених у археолошким ископинама; радови засновани на традиционалној пекиншкој техници веза Jinghiu; радови који примењују бојење и штампу кроз примену у традиционалној кинеској техници сечења папира, а биће приказана и нематеријална културна баштина у дигиталној форми.
Радови студената Катедре за графичке комуникације Департмана ликовних и примењених уметности настали у уметничком дијалогу као одговор на радове студената и професора Универзитета Унион из Пекинга биће представљени у формату амбалаже и плаката под менторствром проф. Николе Берабкова и проф. Лука Прстојевић.
У интерактивном делу изложбе “Наслеђе и креативност” посетиоци ће имати прилику да помоћу VR наочара и VIBE ручке доживе виртуално искуство традиционалног кинеског заната Jingtalian, али и да учестују на радионици кинеског сечења папира (уторак, 21.5. у 15.00 и среда, 22.5. у 11.00).
Више од стотину уметничких радова који ће бити приказани на овој изложби и њихови аутори имају улогу културних амбасадора, повезујући снове младих људи из Кине и Србије, постајући живописан приказ културне и уметничке сарадње и размене између две земље. Ова изложба такође уноси нову виталност и наду у дугорочни развој пријатељства између Кине и Србије.
Мапа сајта | Copyright © 1998- Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: webadm@uns.ac.rs