
У организацији Института за Појас и пут у Београду и Кинеске образовне асоцијације за међународну размену (CEAIE), у Палати Србија је 17. октобра 2024. године одржан Кинеско-српски универзитетски форум, са циљем успостављања контакта и развоја даље сарадње са високообразовним институтицијама из НР Кине.
Форум је окупио представнике универзитета из Србије (Универзитет у Новом Саду, Универзитет у Нишу, Универзитет у Крагујевцу, Универзитет у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици, Универзитет Сингидинум) и Републике Српске (Универзитет у Источном Сарајеву) и чак 28 кинеских универзитета, уз присуство представника Амбасаде НР Кине у Београду, Министарства просвете и Министарства науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије, као и Кинеске асоцијације за образовање и међународну размену. У име Универзитета у Новом Саду, скупу је присуствовала проректорка за међународну сарадњу проф. др Отилија Седлак.
Након поздравног обраћања директора Института за Појас и пут проф. др Бојана Лалића, уводна излагања одржали су: Њ.Е. Минг Ли, амбасадор Народне Републике Кине у Републици Србији, др Александар Јовић, помоћник министра за међународну сарадњу и европске интеграције у Министарству просвете, Бо Фу, заменица генералног секретара Кинеске асоцијације за образовање и међународну размену и др Марина Соковић, помоћница министра за науку.
Програм Форума био је фокусиран на три главне теме: продубљивање практичне сарадње у научним истраживањима, могућности и изазови у промоцији двосмерне мобилности, као и подстицање дигитализације високог образовања, у оквиру којег је излагање одржала и проректорка Универзитета у Новом Саду проф. Отилија Седлак.
Говорећи о подстицању дигитализације високог образовања и променама у трендовима у настави и учењу, проректорка Седлак је подсетила да су информационе технологије реформисале сваки сектор који су захватиле, укључујући и академско образовање, те да дигитална трансформација спада у један од четири хоризонтална приоритета Еразмус+ програма, са циљем да унапреди и прилагоди систем образовања у дигиталној ери. Проректорка је, такође, говорила о дигиталним предвиђањима у стратешким плановима, као и о елементима и концептима дигиталног доба у стратешким плановима универзитета.
„Стратегија дигиталне трансформације требало би да унапреди конкурентност и одржи високу репутацију универзитета у областима образовања, науке и трансфера знања. Универзитету је потребна стратегија дигиталне трансформације, јер дигитална технологија има потенцијал не само да трансформише Универзитет, него и да утиче на друге субјекте кроз пример добре праксе и ефикасног рада“, истакла је професорка Седлак.
Осим излагања у оквиру три тематске сесије, током Форума је потписано неколико споразума о сарадњи, међу којима је и споразум између Универзитета у Новом Саду и Универзитета Тијанђин Ченгђијан (Tianjin Chengjian University).
Фотографије: Пеђа Вучковић / Институт за Појас и пут
Мапа сајта | Copyright © 1998- Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: webadm@uns.ac.rs