Клуб професора емеритуса Универзитета у Новом Саду, у сарадњи са Ректоратом Универзитета, у оквиру Заједничке декларације о сарадњи на пољу високог образовања, науке, културе и уметности Република Италије и Србије, као и активности пројекта „Модернизација процеса високог образовања у оквиру научне виртуелне револуције“ који је финансијски подржао Покрајински секретаријат за високо образовање и научноистраживачку делатност, организује радионицу под називом „Нова стратегија процене и превенције импакта енвироменталне радиоактивности у људском окружењу“ (A novel strategy for the assessment and prevention of the impact of environmental radioactivity in anthropic environments). Радионицу из високо мултидисциплинарних истраживања процене и превенције радиоактивности одржаће др Симоне Манцини (Simona Mancini), научна сарадници на Универзитету у Салерну.
Модератори скупа биће: проф. др Наташа Тодоровић, гостујући професор на Универзитету у Салерну, учесник пројекта НЕРИТАС, ПМФ УНС и проф. др Миодраг Крмар, редовни професор ПМФ УНС. Радионица је усмерена ка младим истраживачима, студентима и ђацима виших разреда средњих школа.
Научна сарадница др Симона Манцини ће у оквиру радионице приказати нове стратегије и технологије за процену утицаја и превенцију радона у животној средини. Др Симона Манцини ће као први аутор патента сензорских мрежа за мониторинг и предвиђање концентрације радона у затвореним срединама илустровати путем примера базираних на практичним искуствима, развој пројеката са фокусом на безбедност, квалитет и императивно одрживост. Добитница је националне награде у такмичењу стартап компанија иновативних идеја у области менаџмента ризика контаминације радоном. Фокус истраживачког рада младе и успешне научнице је на студији и развоју иновативних и одрживих биоматеријала у изградњи и развоју интегрисаних система за мониторинг и контролу indoor концентрације радона.
Радионица ће бити одржана у среду, 13. септембра 2023. године, с почетком у 12 часова, у мултимедијалној сали на другом спрату зграде Ректората. Улаз је слободан.
Мапа сајта | Copyright © 1998-2025 Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: webadm@uns.ac.rs