Традиција неговања интердисциплинарног и мултидисциплинарног приступа настави на Универзитету у Новом Саду потиче још од почетка деведесетих година 20. века, када је држећи корак са светским трендовима, уочена потреба за формирањем оваквих студијских програма као и интердисциплинарних и мултидисциплинарних научних истраживања. Први мултидисциплинарни програм, тада магистарских студија, Универзитет је реализовао у оквиру ТЕМПУС центра из области Инжењерства за заштиту животне средине у школској 1992/1993. години. Развојем наставне и научне делатности и организовањем нових програма интердисциплинарних и мултидисциплинарних студија, ТЕМПУС центар је убрзо прерастао у Центар за универзитетске студије, а затим у Центар за интердисциплинарне и мултидисциплинарне студије и развојна истраживања (ЦИМСИ). Статутом Универзитета je 2002. године утврђена нова организација наставне и научне делатности, тако што је за сваки програм студија основан посебан универзитетски центар. Сви центри улазе у састав Асоцијације центара за интердисциплинарне и мултидисциплинарне студије и истраживања - АЦИМСИ чинећи посебну наставну и научну организациону јединицу. За време свог постојања АЦИМСИ је имао дванаест интердисциплинарних центара у оквиру којих је скоро три деценије реализован велики број студијских програма магистарских, мастер, специјалистичких и докторских студија, и то: Центар за европске студије и истраживања; Центар за одрживи развој и животну средину; Центар за медицинску физику и медицинско инжењерство; Центар за менаџмент у образовању; Центар за менаџмент у спорту; Центар за метеорологију и моделирање животне средине; Центар за родне студије; Центар за спортску медицину са физикотерапијом; Центар за технике и менаџмент у примењеним уметностима; Центар за примењене студије трансформације конфликта; Центар за истраживање и развој технологија електронске управе и Центар за мултидисциплинарне студије форензике „Др Арчибалд Рајс“.
Поред тога, неговање интердисциплинарности је настављено и у другим високошколским јединицама Универзитета: УНЕСKО катедри за студије предузетништва, основаној 2006. године, Универзитетском центру за примењену статистику и Универзитетском центру за развој образовања, основаним 2010. године и Центру за стратегијске и напредне студије, основаном 2016. године.
Одлуком Савета Универзитета у Новом Саду од 23. децембра 2019. године, сви наведени центри су укинути и основан је један Универзитетски центар за интердисциплинарне и мултидисциплинарне студије и истраживања - УЦИМСИ, у којем се реализују мастер, специјалистичке и докторске академске студије, као и израде завршних радова и докторских дисертација студената из интердисциплинарних и мултидисциплинарних научних, односно уметничких области. Поред тога, Универзитет у оквиру Центра може да организује школе, стручна усавршавања, семинаре и посебне облике студија, као и да обавља научну и уметничку делатност у интердисциплинарним и мултидисциплинарним научним и уметничким областима. Оснивање једног Универзитетског центра, уместо већег броја универзитетских центара који су раније постојали, има за циљ да унапреди организациону структуру, уједначи процедуре и правила рада, омогући да Центар буде прилагодљивији савременим захтевима образовања и истраживања и оперативнији у својим активностима.
Координационо веће УЦИМСИ (мандатни период 2021-2024):
1. Проф. др Веселин Перовић, Факултет техничких наука, председник (руководилац УЦИМСИ до краја школске 2022/2023. године и руководилац мастер академских студија Форензика)
2. Проф. др Ивана Иванчев Тумбас, Природно-математички факултет, члан (заменик руководиоца УЦИМСИ)
3. Проф. др Ђорђе Херцег, Универзитет у Новом Саду, члан (проректор за наставу и студентске активности)
4. Проф. др Новица Супић, Економски факултет, члан (руководилац мастер академских студија Европске студије)
5. Проф. др Ивана Ковачић, Факултет техничких наука, члан (руководилац мастер академских студија Вибро-акустичко инжењерство)
6. Проф. др Никола Јорговановић, Факултет техничких наука, члан (руководилац мастер академских студија Мехатроника у медицинској рехабилитацији и мастер академских студија Предузетништво)
7. Проф. др Зорана Лужанин, Природно-математички факултет, члан (руководилац мастер академских студија Примењена статистика)
8. Доц. др Раденко Матић, Факултет спорта и физичког васпитања, члан (руководилац мастер академских студија Менаџмент у спорту и мастер академских студија Менаџмент - модул Менаџмент у спорту)
9. Проф. др Борис Поповић, Факултет спорта и физичког васпитања, члан (руководилац мастер академских студија Спортска медицина са физикотерапијом)
10. Проф. др Артур Бјелица, Универзитет у Новом Саду, члан (руководилац мастер академских студија Родне студије и докторских академских студија Родне студије и члан Координационог већа УЦИМСИ у школскoj 2023/2024. години)
Рад са студентима: 10.00-14.00
021 485-2027
studentska.sluzba@uns.ac.rs
Документа
Правилник о раду Универзитетског центра за интердисциплинарне и мултидисциплинарне студије и истраживања - УЦИМСИ |
Правилник о упису студената на студијске програме које реализује Универзитет у Новом Саду у оквиру Универзитетског центра за интердисциплинарне и мултидисциплинарне студије и истраживања – УЦИМСИ |
Правилник о расподели средстава обезбеђених за финансирање рада Универзитетског центра за интердисциплинарне и мултидисциплинарне студије и истраживања – УЦИМСИ |
Радни календар 2023/2024.
Студентски веб сервис
Накнада за школарину 2023/2024.
Накнада за пратеће трошкове
Обрасци
Мастер академске студије
Распоред наставе
Распоред испита
Упис 2024/2025.
Рад са студентима: 10.00-14.00
021 485-2027, 021 485-2033
studentska.sluzba@uns.ac.rs
Студијски програми чија је реализација прекинута
Мастер академске студије Европске студије
Мастер академске студије Менаџмент у спорту
Мастер академске студије Мехатроника у медицинској рехабилитацији
Мастер академске студије ИКТ за државну управу
Мастер академске студије Форензика
Мастер академске студије Примењена статистика
Докторске академске студије Родне студије
Мастер академске студије Спортска медицина са физикотерапијом
Мастер академске студије Предузетништво
Мастер академске студије Професор стручних предмета
Мастер академске студије Омладински рад у заједници
Мастер академске студије Менаџмент - модули Менаџмент у спорту и Менаџмент у образовању
Мастер академске студије Родне студије
Мастер академске студије Право европских интеграција
Мапа сајта | Copyright © 1998- Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: webadm@uns.ac.rs