Ради јединствене идентификације аутора у академском окружењу формирају се базе података о истраживачима.
Покрајински секретаријат за високо образовање податке о истраживачима који раде у институцијама чији је оснивач Аутономна покрајина Војводине прикупља преко сервиса Картон научног радника. Према овом сервису могуће је видети преглед регистрованих истраживача, цитираност истраживача на основу укупног броја цитата и укупног броја аутоцитата који су преузети од Рефералног центра Библиотеке Матице српске, као и бодовање истраживача на основу постигнуте продукције по различитим научним пољима.
Интернет страница Картона научних радника Аутономне покрајине Војводине
ORCID сервис покренут је 2012. године, као непрофитна организација са циљем да се развије универзални систем за идентификацију истраживача. Преко ORCID сервиса, истраживачима је омогућено да самостално креирају и уређују своје профиле у којем су налазе следеће информације: лични подаци, афилијације, списак публикација, област истраживача, кључне речи, подаци о финансирању, итд. Сваком истраживачу додељује се јединствени број од 16 карактера.
ORCID сервис омогућава повезивање и преузимање података са осталим познатим базама истраживача као што су SCOPUS и ResearcherID (Web of Science), тако да су на профилу истраживача видљиви јединствени идентификатори за ове две базе истраживача, а све у циљу лакшег повезивања научника и институција. Све је чешћа пракса да истраживачи у својој биографији (или електронској адреси) наводе ORCID број ради лакше идентификације и повезивања са осталим истраживачима.
Интернет страница ORCID базе истраживача
ResearcherID представља сервис цитатне базе Web of Science (Web of Knowledge) и користи се ради јединствене идентификације истраживача, којима је омогућено да самостално креирају и уређују свој профил са следећим подацима: лични подаци, афилијације, списак публикација, област истраживања и кључне речи. Сваком истраживачу се додељује јединствена алфанумеричка ознака.
На овом сервису омогућено је преузимање података о научним публикацијамa истраживача из базе података Web of Scienceили из других програма као што су EndNote, Reference Manager, Zotero, Mendeley и интегрисан је са сервисом ORCID.
Интернет страница ResearcherID сервиса
Scopus Author ID представља сервис цитатне базе Scopus. Јединствени идентификациони број аутоматски се додељује сваком аутору чије се публикације налазe у Scopus бази тиме групишући заједно сва документа која припрадају једном аутору.
Scopus Author ID повезан је са сервисом ORCID и омогућава лако интегрисање података у профил аутора на ORCID бази истраживача.
Проналажење Scopus Author ID броја аутора
Истраживачи могу да креирају Google Scholar профил уколико имају публикације индексиране у Google Scholar цитатној бази. Профилна страна аутора обухвата податке о публикацијама, личне податке и библиометријске податке, укључујући h-индекс.
Креирање Google Scholar профила
Мапа сајта | Copyright © 1998- Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: webadm@uns.ac.rs