Универзитет у Новом Саду у оквиру својих активности, пуну пажњу придаје пружању једнаких услова студирања за све и унапређењу ових услова, као и развоју подршке студентима са инвалидитетом. Студентима са инвалидитетом су на располагању сервиси подршке, асистивне технологије и прилагођено радно окружење. Централна зграда Универзитета у Новом Саду је у потпуности адаптирана за особе са инвалидитетом и грађена је по стандардима „универзалног дизајна“. Инфо-центар Универзитета има постављену косу рампу која омогућава несметан улаз особама са инвалидитетом. Сви објекти у унутрашњости Универзитета су у потпуности архитектонски приступачни. У Централној згради постоји лифт који омогућује приступачност свим спратовима. У приземљу ове зграде постоји тоалет прилагођен особама са инвалидитетом. У потпуности је прилагођена и Централна библиотека Универзитета са читаоницом у приземљу, у којој постоји следећа опрема: штампач за Брајеву азбуку, дигитални диктафони са говорним командама за особе са оштећеним видом и опрема за дигитализацију књига која омогућава читање преко рачунара. Читаоница је опремљена лако прилагодљивим столовима за студенте са инвалидитетом. На другом спрату у мултимедијалној сали налази се индуктивна петља. Она је намењена за особе са оштећеним слухом и омогућава да чују појачани звук путем слушног апарата и то тако да се редукују или потпуно искључују позадински звукови. Поред наведене опреме, студенти са инвалидитетом могу да користе још и електронску лупу, рачунарски софтвер за читање екрана. У оквиру Централне библиотеке развија се пројекат Централна аудио библиотека Универзитета у Новом Саду.
У оквиру Универзитета у Новом Саду функционише Центар за информисање и односе са јавношћу (Инфо-центар Универзитета). У Центру студенти са инвалидитетом могу да добију информације o условима студирања и начинима подршке на факултетима, афирмативним мерама током студија, архитектонској приступачности сваког факултета, стипендијама, студентским разменама, радним праксама и запослењу. Центар за информисање и односе са јавношћу, поред информација, пружа и саветодавне услуге. Континуирано ради на развоју и унапређењу услова студирања студената са инвалидитетом, умрежавањем свих релевантних актера у систем пружалаца сервиса подршке. На тај начин, поред обезбеђивања информативног и саветодавног садржаја, Инфо-центар у сарадњи са партнерским институцијама и организацијама, посредује у остваривању права студената са инвалидитетом приликом уписа на факултет, добијања стипендија, обезбеђивања персоналне асистенције, проналажења прилагођеног облика литературе и прилагођеног начина полагања испита и предиспитних обавеза, превођења предавања на гестовни говор, обезбеђивања услуга психо-социјалне подршке и слично. Центар за информисање и односе са јавношћу кроз наступе у медијима утиче на мотивисаност средњошколаца са инвалидитетом на упис на факултете, као и на подизање нивоа свести јавности у Србији о значају образовања и унапређења положаја особа са инвалидитетом у друштву. Просторије Инфо-центра су архитектонски потпуно прилагођене особама са инвалидитетом. Од асистивне технологије студенти са инвалидитетом у просторијама Инфо-центра могу користити електронску лупу и рачунарски софтвер за читање екрана. Такође сви заинтересовани могу добити информације о распореду друге асистивне технологије и опреме намењене студентима са инвалидитетом, по свим факултетима Универзитета у Новом Саду.
Детаљније информације:
Универзитет у Новом Саду
Центар за информисање и односе с јавношћу (Инфо-центар Универзитета)
Централна зграда Универзитета - Ректорат, 3. спрат
(Др Зорана Ђинђића 1, Нови Сад)
Телефон: 064 813-8787, 021 485-2043, 485 2048
Контакт особа: Стефан Савић, ментор за студенте са инвалидитетом
Студентима Универзитета у Новом Саду из осетљивих група на располагању су сервиси подршке, асистивне технологије и прилагођено радно окружење. Поред свих до сад обезбеђених сервиса подршке, Универзитет у Новом Саду активно ради на успостављању сарадње и умрежавању актера пружалаца подршке за студенте с инвалидитетом. Као резултат добре сарадње између Универзитета у Новом Саду и организације Центар живети усправно, од школске 2018/2019. године студенти с инвалидитетом који имају место пребивалишта у Новом Саду, моћи ће да користе професионалну персоналну асистенцију.
Детаљније информације о персоналној асистенцији и о другим сервисима подршке студенти с инвалидитетом могу добити радним даном од 7.30 до 15.30 часова, посетом Центру за информисање и односе са јавношћу у згради Ректората Универзитета у Новом Саду (3. спрат), телефоном на бројеве 064 813-8787 и (021) 485-2048 или мејлом: stefan.savic@uns.ac.rs.
Такође, студенти с инвалидитетом са пребивалиштем у Новом Саду којима је потребна услуга персоналне асистенције могу да се јаве лично у канцеларију Центра живети усправно, на адреси Јеврејска 20, или телефоном на број (021) 424-291, радним даном од 10 до 16 часова, лично од 12 до 15 часова или мејлом office@czuns.org.
ФИЛОЗОФСКИ ФАКУЛТЕТ У НОВОМ САДУ
У циљу остваривања једнаких услова студирања за све Филозофски факултет је поставио косе рампе на улазима у објекат. У приземљу Факултета постављене су рампе за приступ санитарном чвору и Кино сали. Постављена су три лифта која омогућавају особама са инвалидитетом приступ главним етажама где се налазе сви учионичко-читаонички простори. У згради Факултета прилагођена су укупно 4 тоалета за особе са инвалидитетом. Тоалети се налазе у приземљу „А“ и „Б“ ламеле. Студенти са инвалидитетом на располагању имају инсталиран софтвер Jaws за студенте са оштећеним видом и софтвер ТТС за студенте са оштећеним слухом. Факултет је набавио и инсталирао индуктивну петљу за студенте са оштећеним слухом. Наведени софтвери и опрема се налазе у рачунарској учионици 122 (први спрат). У оквиру Филозофског факултета постоји Центар за подршку студентима. У Центру студенти са инвалидитетом могу користити саветодавну и психо-социјалну подршку током студија.
Контакт особа:
Проф. др Јасмина Клеменовић, координатор Центра за подршку студентима, Филозофски факултет
E-mail: centarzapodršku@ff.uns.ac.rs
Телефон: 064 2253764
ПОЉОПРИВРЕДНИ ФАКУЛТЕТ У НОВОМ САДУ
У циљу остваривања једнаких услова студирања за све Пољопривредни факултет је поставио косе рампе на свим улазима у објекте. Сва три павиљона поседују лифт који омогућује приступачност свим спратовима осим петог спрата. У приземљу Ратарског павиљона налази се тоалет прилагођен особама са инвалидитетом. На другом спрату Сточарског павиљона налази се архитектонски приступачна библиотека са читаоницом. На посебном рачунару у просторијама библиотеке, инсталиран је софтвер за читање екрана.
Контакт особа:
Проф. др Ференц Баги, продекан за наставу, Пољопривредни факултет
E-mail: ferenc.bagi@polj.edu.rs
Телефон: 021 485 3219, 485 3500
Детаљније информације: http://polj.uns.ac.rs
ПРАВНИ ФАКУЛТЕТ У НОВОМ САДУ
У циљу остваривања једнаких услова студирања за све Правни факултет је обезбедио довољно широк улаз у зграду. Улаз у зграду Факултета је у нивоу спољашњег терена тако да је потпуно архитектонски приступачан. У објекту се налазе два лифта који омогућавају приступачност амфитеатру и кабинетима за наставу. У приземљу Факултета налази се архитектонски приступачна читаоница.
Контакт особа:
Жељко Мирић и Милан Љубинковић, Правни факултет
E-mail: zmiric@pf.rs
Телефон: 021 485 3099, 485 3097
Детаљније информације: http://www.pf.uns.ac.rs/
ТЕХНОЛОШКИ ФАКУЛТЕТ У НОВОМ САДУ
У циљу остваривања једнаких услова студирања за све Технолошки факултет је поставио косе рампе на улазу у зграду Факултета и Петрохемије. Лифт је постављен у старој згради Технолошког факултета, згради Петрохемије и новој згради факултета. Рампа је постављена између нове и старе зграде Технолошког факултета. У сутерену нове зграде Факултета налази се архитектонски приступачна читаоница.
Контакт особа:
Катарина Суторовић, Технолошки факултет
E-mail: studentskasluzba@tf.uns.ac.rs
Телефон: 021 485 3611
Детаљније информације: www.tf.uns.ac.rs/site/index.php/sr-lat/kontakt
ЕКОНОМСКИ ФАКУЛТЕТ У СУБОТИЦИ
У циљу остваривања једнаких услова студирања за све Економски факултет у Суботици са одељењима у Новом Саду и Бујановцу је поставио косе рампе на улазу у зграде свих одељења. У објектима факултета постоје лифтови који омогућавају приступачност просторијама које користе студенти. У одељењима Факултета постоје прилагођени тоалети за особе са инвалидитетом. Тоалети се налазе у приземљу одељења у Суботици, на првом спрату одељења у Новом Саду и на свим спратовима одељења у Бујановцу. Читаонице су такође архитектонски прилагођене студентима са инвалидитетом.
Контакт особа:
Стојче Цветановић, Економски факултет
E-mail: scvetanovic@ef.uns.ac.rs
Телефон: 024 628-174, 062 474-540
ФАКУЛТЕТ ТЕХНИЧКИХ НАУКА У НОВОМ САДУ
У циљу остваривања једнаких услова студирања за све Факултет техничких наука је поставио косе рампе на улазима свих објеката. Лифтови су постављени у наставном блоку и у згради Информативно техничког центра. Нова зграда Грађевинског института је у потпуности адаптирана за особе са инвалидитетом и грађена је по стандардима „универзалног дизајна“. У објектима Факултета техничких наука постоје тоалети прилагођени особама са инвалидитетом. Факултет техничких наука има савремену лабораторију за снимање звучног облика литературе.
МЕДИЦИНСКИ ФАКУЛТЕТ У НОВОМ САДУ
У циљу остваривања једнаких услова студирања за све Медицински факултет је поставио косу рампу на улазу у зграду Факултета.
ПРИРОДНО-МАТЕМАТИЧКИ ФАКУЛТЕТ У НОВОМ САДУ
У циљу остваривања једнаких услова студирања за све Природно-математички факултет је поставио косе рампе на свим улазима у објекте. Све три зграде поседују лифт који омогућује приступачност свим спратовима.
Контакт особа:
Проф. др Татјана Пивац, продекан за наставу, Природно-математички факултет
E-mail: nastava@pmf.uns.ac.rs
Телефон: 021 4852717
АКАДЕМИЈА УМЕТНОСТИ У НОВОМ САДУ
У циљу остваривања једнаких услова студирања за све Академија уметности је поставила косе рампе на четири објекта у којима се реализују наставне и ваннаставне активности. у Новом Саду то су објекти на адресама Ђуре Јакшића 7, Косовска 33 и Павла Стаматовића 4, као и у згради на Петроварадинској тврђави. У згради на Петроварадинској тврђави у просторији Библиотеке на посебном рачунару су инсталирани софтвери за студенте оштећеног слуха и вида.
Контакт особа:
Проф. Весна Ждрња, продекан за наставу, Академија уметности
E-mail: vesnaz@neobee.net
Телефон: 064 8133805
ГРАЂЕВИНСКИ ФАКУЛТЕТ У СУБОТИЦИ
У циљу остваривања једнаких услова студирања за све, Факултет је пријавио неколико пројеката чији је циљ да се студентима са инвалидитетом омогући одговарајући приступ просторијама у објекту (уградња лифта и реконструкција дела тоалета).
Контакт особа:
Љиљана Башић, Грађевински факултет
E-mail: lili@gf.uns.ac.rs
Телефон: 024 554 300, локал 109
ТЕХНИЧКИ ФАКУЛТЕТ „МИХАЈЛО ПУПИН“ У ЗРЕЊАНИНУ
У циљу остваривања једнаких услова студирања за све Грађевински факултет „Михајло Пупин“ у Зрењанину је поставио косе рампе на свим улазима у објекат. У згради Факлутета је постављен лифт који омогућује приступачност спратовима.
Контакт особа:
Проф. др Дијана Каруовић, продекан за наставу, Технички факултет „Михајло Пупин“ Грађевински факултет
E-mail: prodekanzanastavu@tfzr.uns.ac.rs
Телефон: 024 554 300, локал 109
Детаљније информације: www.tfzr.uns.ac.rs
Целокупан садржај на сајту плигагођен је особама са поремећајем вида.
ФАКУЛТЕТ СПОРТА И ФИЗИЧКОГ ВАСПИТАЊА У НОВОМ САДУ
У циљу остваривања једнаких услова студирања за све Факултет спорта и физичког васпитања је поставио косе рампу на улазу у објекат.
ПЕДАГОШКИ ФАКУЛТЕТ У СОМБОРУ
У циљу остваривања једнаких услова студирања за све Педагошки факултет у Сомбору је поставио косе рампу на улазу у објекат. На захтев студената са инвалидитетом, Факултет настоји да организује предавања, вежбе и испите у приземљу зграде.
Контакт особа:
Проф. др Миа Марић, продекан за наставу, Педагошки факултет
E-mail: mia.maric@pef.uns.ac.rs
Телефон: 025 412 030
УЧИТЕЉСКИ ФАКУЛТЕТ НА МАЂАРСКОМ НАСТАВНОМ ЈЕЗИКУ У СУБОТИЦИ
У циљу остваривања једнаких услова студирања за све Учитељски факултет на мађарском наставном језику у Суботици је поставио косе рампе на улазима у објекат. У згради Факлутета је постављен лифт који омогућује приступачност спратовима.
Контакт особа:
Проф. др Валерија Пинтер Крекић, продекан за наставу, Учитељски факултет на мађарском наставном језику
E-mail: valeria.krekic@magister.uns.ac.rs
Телефон: 024 624 444
Детаљније информације: www.tf.uns.ac.rs/site/index.php/sr-lat/kontakt
Мапа сајта | Copyright © 1998- Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: webadm@uns.ac.rs