Рангирање универзитета последњих деценија заузима важно место у процесу евалуације научног и наставног рада. Међу најважнијим светским (глобалним) ранг листама универзитета су Шангајска листа, Лајден листа, Webometrics, U-Multirank и др. За сваку од њих је развијен низ индикатора на основу којих се процењује научни и наставни допринос, као и утицај који научне публикације истраживача одређеног универзитета имају на развој науке у савременом друштву. Према доступним подацима, у свету има преко 26 000 универзитета који учествују у рангирању, а процењује се да их укупно има више од 40 000.
Ових дана су на Универзитету у Лајдену (Холандија) објављени резултати рангирања универзитета за 2016. годину. На списку су се нашла само 842 универзитета. Универзитет у Новом Саду се први пут појављује на Лајден ранг листи, и то на 756. месту. Тај напредак је значајан како за академску заједницу УНС-а тако за и земљу у целини. Прошле године је из Србије на Лајден листи био рангиран само Универзитет у Београду. Од ове године Србија има два универзитета, што је сврстава међу најуспешније земље у региону.
Основни критеријум за рангирање на Лајден листи је број радова индексираних у Web of Science. Потребан је минимум од 1100 научних публикација да би се Универзитет уопште нашао у конкуренцији оних универзитета који ће бити рангирани. При томе, вредновање се врши на основу следећих индикатора: 1. број научних публикација које у одређеној области спадају у 1% најцитиранијих; 2. број научних публикација које у одређеној области спадају у 10% најцитиранијих; 3. број научних публикација које у одређеној области спадају у 50% најцитиранијих; 4. укупан и просечан број цитата по публикацији на универзитету и 5. укупан и просечан број цитата по публикацији на универзитету у односу на одређену област науке. Аутоцитати се не вреднују.
Други важан критеријум односи са на укљученост универзитета у научну сарадњу, чији су најважнији индикатори број радова који су објављени у коауторству с ауторима с других универзитета, као и с ауторима из других земаља. При томе се рачуна удаљеност земаља с којима је остварена научна сарадња и она може бити мања од 100 км (односи се на земље региона) или већа од 5000 км.
Трећи критеријум је утицај универзитета у свету науке.
Сврставање универзитета међу најбоље у свету на Лајден листи је питање престижа, јер се рангирање врши на основу ригорозних, егзактних и сложених критеријума, који сведоче о квалитету институције.
Универзитет у Новом Саду се током 2016. године први пут нашао и међу првих 1.000 универзитета на Webometrics листи (на 886. месту).
Извор фотографије: http://www.leidenranking.com/ranking/2016/map
Мапа сајта | Copyright © 1998- Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: webadm@uns.ac.rs