У Ректорату Универзитета у Новом Саду одржано је предавање о роду и разноликости у паметном транспорту и њиховој примени у области транспорта у урбаним метрополама широм Европе. Ову савремену тему детаљно је представила гошћа Универзитета у Новом Саду проф. др Хилда Ромер Кристенсен са Универзитета у Копенхагену, Данска, на јавном предавању „Gender Smart Mobility and Diversity in Transport. Concepts, Methods, Practices“, организованом 12. новембра 2021. године.
Тим поводом, пре почетка предавања професорку Ромер Кристенсен је примио проректор за наставу Универзитета у Новом Саду проф. др Ђорђе Херцег, а састанку је такође присуствовала доц. др Каролина Лендак-Кабок, руководилац Универзитетског центра за интердисциплинарне и мултидисциплинарне студије и истраживања (УЦИМСИ) и докторских академских студија Родне студије. На састанку је разговарано о разликама у погледу организације родних студија на Универзитету у Копенхагену и Универзитету у Новом Саду, као и о идеји за реализацију заједничког истраживања о родним разликама у СТЕМ наукама које би могло бити реализованом кроз сарадњу два универзитета.
Током научног предавања детаљније је представљен рад и експертиза професорке Ромер Кристенсен, који се посебно фокусирају на примену рода и различитости (старости, класе, етничке припадности, инвалидитета) у области паметног транспорта. Образложени су род и разноликост у паметном транспорту као врхунско питање у урбаним метрополама широм Европе, а било је речи и о новим изазовима и могућностима у сектору паметног транспорта и политикама планирања мобилности уопште.
Поред тога, професорка Кристенсен је такође приказала како су род и различитост уплетени у концепте и различите облике пракси паметне мобилности у политици, планирању и иновацијама, а дати су и примери начина заједничке мобилности у Европи, предузетништва и родно заснованих иновација. Представљена је и идеја родно паметне мобилности као пример за будуће планирање транспорта и праксе мобилности.
Предавање и посета професорке Хилде Ромер Кристенсен организовани су оквиру Универзитетског центра за интердисциплинарне и мултидисциплинарне студије и истраживања (УЦИМСИ) – студијски програм Родне студије.
Мапа сајта | Copyright © 1998- Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: webadm@uns.ac.rs