Једнодневни скуп под називом „Акциони планови за родну равноправност: изазови и прилике за универзитете” одржан је 6. децембра 2021. године, у амфитеатру зграде Ректората Универзитета у Новом Саду.
Скуп је организовао Универзитет у Новом Саду, уз подршку Мисије ОЕБС-а у Србији, са основним циљем да окупи универзитетске професоре и професорке, експерте и експерткиње, као и креаторе и креаторке политика, како би разговарали и дискутовали о значајним темама и најбољим праксама у области увођења родне перспективе у високо образовање, са посебним фокусом на усвајању акционих планова за родну равноправност на универзитетима.
У уводном делу скупа, присутнима су се обратили проф. др Дејан Мадић, ректор Универзитета у Новом Саду, Сара Гроен, заменица шефа Мисије ОЕБС-а у Србији и Бранкица Јанковић, повереница за заштиту равноправности Републике Србије.
Програм је обухватио рад у две сесије, у оквиру којих је разговарано о могућностима и изазовима у трансформацији организација у контексту акционих планова за родну равноправност у академској заједници, као и о алатима за трансформацију наставе и истраживања у правцу интегрисања родних питања у академској заједници. Током прве сесије, публика је имала прилику да чује излагања проф. др Сабине Халупке-Решетар, проректорке Универзитета у Новом Саду, проф. др Невене Петрушић са Универзитета у Нишу и др Марселе Линкове са Института за социологију Чешке академије наука, док је друга сесија обухватила излагања проф. др Драгице Вујадиновић са Универзитета у Београду, проф. др Зилке Спахић-Шиљак из Фондације ТПО, Босна и Херцеговина, проф. др Лисе Хусу са Универзитета у Оребру, Шведска, као и презентацију проф. др Весне Николић Ристановић и др Сање Ћопић из Виктимолошког друштва Србије.
Модераторка и дискутанткиња прве сесије била је др Зорана Антонијевић из Мисије ОЕБС-а у Србији, а друге сесије доц. др Каролина Лендак-Кабок са Универзитета у Новом Саду.
На крају скупа изнети су основни закључци и препоруке у погледу даљих корака када је реч о увођењу родне перспективе у високо образовање. Пре свега, констатовано је да Србија има добар и заокружен стратешки оквир родне равноправности, као и да се родне статистике унапређују. Увођење нових правила Европске комисије која се тичу доношења акционих планова за родну равноправност представља моменат када може и треба да се додатно унапреди област родне равноправности на високошколским институцијама. Поред тога, Закон о родној равноправности из 2021. године уводи обавезу високошколских установа да усвоје планове и програме за унапређење родне равноправности.
Осим наведеног, посебно је наглашено да акциони планови за родну равноправност треба да садрже јасне мере са мерљивим и остваривим индикаторима, те да је јако битно успоставити механизме и одговарајућа тела за имплементацију ових планова, као и механизме праћења остваривања циљева и задатака из плана. Такође, један од закључака скупа је да програми и курикулуми у друштвеним, хуманистичким и уметничким областима, као и у СТЕМ областима, треба да садрже родну димензију на свим нивоима студија, од основних до докторских студијских програма.
У светлу родно заснованог насиља као једног од важних аспеката родне перспективе, констатовано је да овај феномен није довољно препознат на универзитетима, те да је веома важно да се установе одговарајући механизми борбе против родно заснованог насиља на високошколским установама, као и да се успоставе процедуре, мере и политике за његово отклањање.
На крају, учесници су истакли значај ближег повезивања Универзитета у Новом Саду са постојећим институцијама, као што су Покрајински омбудсман и Покрајински завод за равноправност полова, као и важност ревитализације већ изграђених механизама, уз истовремено умрежавање Универзитета са релевантним организацијама за подршку против насиља.
Скуп „Акциони планови за родну равноправност: изазови и прилике за универзитете” је одржан у хибридном формату, те је поред физичког присуства, програм било могуће пратити и онлајн.
Овај догађај је један у низу активности Универзитета у Новом Саду у оквиру пројекта University and Gender Mainstreaming (UNIGEM) који се бави питањима родне равноправности и родно заснованог насиља на универзитетима учесницима пројекта. Пројекат је окупио 17 универзитета који су почетком октобра 2021. године закључили регионални меморандум о сарадњи у области родне равноправности. Реч је о првом пројекту такве врсте у којем ће учествовати 10 државних и седам приватних универзитета из Босне и Херцеговине, Хрватске, Републике Србије и Црне Горе.
Презентације:
Фото: Мисија ОЕБС-а у Србији
Мапа сајта | Copyright © 1998- Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: webadm@uns.ac.rs