Међународни дан жена и девојака у науци обележен је на Универзитету у Новом Саду 11. фебруара 2022. године, у организацији Одбора за родну равноправност УНС-а.
Обележавање Међународног дана жена и девојака у науци на УНС-у обухватио је два догађаја која су приређена у Ректорату Универзитета: промоцију књиге „Научнице у друштву“ у издању Етнографског института САНУ, као и студентско умрежавање и представљање студентских организација на Универзитету у Новом Саду које имају женске огранке.
На промоцији књиге „Научнице у друштву“, у издању Етнографског института САНУ, учествовале су доц. др Каролина Лендак-Кабок, руководитељка Универзитетског центра за интердисциплинарне и мултидисциплинарне студије и истраживања УНС (УЦИМСИ) и чланица Одбора за родну равноправност Универзитета, проф. др Свенка Савић, професорка емерита Универзитета у Новом Саду и др Сања Којић Младенов, музејска саветница у Музеју савремене уметности Војводине.
У уводном делу скупа, доц. др Каролина Лендак-Кабок дала је краћи осврт на Међународни дан жена и девојака у науци, као значајан датум који се обележава широм света, након што је крајем 2015. године Генерална скупштина Уједињених нација усвојила резолуцију о његовом проглашењу.
У наставку разговора, професорка емерита др Свенка Савић говорила је о важности теме научница, као и о неколико последњих значајних издања и активности које су организоване у Србији на тему научница у друштву. Међу њима је и издање Етнографског института САНУ из 2020. године под називом „Научнице у друштву“, уредница Ладе Стевановић, Младене Прелић и Мирославе Лукић Крстановић. Реч је зборнику радова са конференције одржане од 11. до 13. фебруара 2020. године у Српској академији наука и уметности у Београду. Ово издање представља један од резултата пројекта „Положај научница у друштву и на тржишту рада у Србији“ Етнографског института САНУ, који је подржан у оквиру Програма партиципације УНЕСКО-а 2018/2019.
Поред тога, на промоцији књиге говорила је др Сања Којић Младенов, музејска саветница у Музеју савремене уметности Војводине, која је детаљније представила свој чланак објављен у овој књизи, са посебним освртом на однос уметности и науке.
Промоцију зборника „Научнице у друштву“ заједнички су организовали УЦИМСИ и Удружење „Женске студије и истраживања“ Нови Сад, а током скупа приказан је и видео запис „Научнице у друштву: значајне, а невидљиве“.
У наставку манифестације, истог дана одржана је и презентација студентских организација које имају женске огранке: ESTIEM, AIESEC, EESTEC и FUTURE FEMALES, са циљем међусобног упознавања и ближег повезивања студената и студенткиња у оквиру активности од заједничког интереса. Модератори овог сегмента били су доц. др Каролина Лендак Кабок и Владимир Тодоровић, чланови Одбора за родну равноправност Универзитета.
Главни циљ обележавања Међународног дана жена и девојака у науци на Универзитету у у Новом Саду је подизање свести о томе да научни и технолошки развој може бити достигнут када жене и девојке постану творци и лидери научно-технолошких иновација. Тим поводом, организатори манифестације су позвали да се трајно занемаре стереотипи, подржи родна равноправност и не дозволи да жене и девојке буду дискриминисане и спречене да се баве науком.
Обележавање Међународног дана жена и девојака у науци на УНС-у једна је у низу активности утврђених Планом за постизање родне равноправности на Универзитету у Новом Саду.
_________________________
Међународни дан жена и девојака у науци обележава се широм света 11. фебруара сваке године. Идеја за Међународни дан жена и девојака у науци потекла је од Комисије Уједињених нација за статус жена. На 55. заседању ове Комисије, 14. марта 2011. године, усвојен је извештај са закључцима o приступу и учешћу жена и дјевојака у образовању, науци и технологији, као и о промовисању равноправног положаја запошљавању жена и условима рада у овим областима.
Децембра 2013. године Генерална скупштина УН усвојила је резолуцију о науци, технологији и иновацијама у којој је наведено да је пуна и једнака доступност и учешће у науци, технологији и иновацијама за жене и дјевојчице свих узраста императив за постизање родне равноправности и оснаживање жена и дјевојака у овим областима. Две године касније, 22. децембра 2015. године, на заседању Генералне скупштине УН усвојена је резолуција којом је 11. фебруар проглашен за Међународни дан жена и девојака у науци.
Глобално, жене су и даље мање плаћене, ређе напредују, добијају мање пројеката и чешће напуштају каријеру у науци од мушкараца који су једнако квалификовани. Према подацима УНЕСKО-a (2014-2016) само око 30% девојака бира студије у области СТЕМ (наука, технологија, инжењерство, математика). Према глобалним статистикама врло мали броји девојака студира информационо-комуникационе технологије (3%), природне науке, математику и статистику (5%) и инжењерство (8%). Сматра се да су главни разлози да оволико мали број девојака бира СТЕМ студије устаљени стереотипи који девојке удаљавају од ових области.
Овај међународни дан има за циљ да подстакне више жена и девојака да се посвете каријери у СТЕМ наукама. Слично, ако не и много теже, као и у другим областима оне су и у науци стигле до изузетно важних резултата и открића – откриле су пулсаре, пронашле прве доказе за тамну материју, међу првима истраживале радиоактивност, нуклеарну фисију, математику, написале први компјутерски програм, пронашле први бaг (бубу) и још много тога.
Мапа сајта | Copyright © 1998- Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: webadm@uns.ac.rs