
У згради Ректората Универзитета у Новом Саду 9. марта 2023. године организовано је предавање о положају научница у Србији. О овој важној теми говорила је доц. др Ивана Јакшић са Факултета политичких наука Универзитета у Београду у оквиру предавања које је одржала под називом „Положај научница у Србији: Путеви до родне (не)равноправности“.
У оквиру скупа дискутовано је о томе зашто је бројност жена у науци важна, али и зашто се у актуелном контексту у Србији не може сматрати показатељем остварене родне равноправности. Наиме, у Србији број жена које се баве научно-истраживачким радом премашује број мушкараца, док у поређењу са другим европским земљама, наша земља предњачи по учешћу жена у инжењерству и програмирању. Ипак, бројност им не гарантује и равноправан положај у односу на мушкарце, те чак и у традиционално фемининим областима истраживања ређе доспевају на лидерске позиције, имају мању академску продукцију, подносе већи терет породичних обавеза од својих мушких колега и на сваком кораку каријерног развоја суочавају се са различитим облицима дискриминације, од којих је један и сексуално узнемиравање.
Поред тога, током предавања размотрено је и како жене ступају у науку и зашто у оквиру те делатности не успевају да остваре своје пуне потенцијале, а анализиран је и положај научница у Србији у пет кључних области за постизање родне равноправности: регрутовање и напредовање, женско лидерство у науци, укључивање родне димензије у наставу и истраживања, организациона култура и баланс између приватних и пословних обавеза, родно засновано насиље. На крају, размотрени су контекстуални и индивидуални процеси који обликују положај научница у наведеним областима и предложени потенцијални механизми за унапређење процеса регрутовања, каријерног развоја и општег добростања жена у науци.
Мапа сајта | Copyright © 1998- Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: webadm@uns.ac.rs