У сусрет почетку законом прописане обавезе употребе родно осетљивог језика у јуну 2024. године, Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог организовало је у сарадњи са Универзитетом у Новом Саду и уз подршку Aгенције Уједињених нација за родну равноправност и оснаживање жена и Делегацијом Европске уније у Србији, трећи и завршни друштвени дијалог на тему „Како до родно осетљивог језика?“. Скуп је одржан 21. јуна 2023. године у Ректорату Универзитета.
Пре почетка догађаја, ректор Универзитета проф. др Дејан Мадић састао се са министром Томиславом Жигмановим, а сусрету су такође присуствовале проф. др Сабина Халупка Решетар, проректорка за међународну сарадњу и проф. др Гордана Лалић-Крстин, в.д. секретарке Одбора за родну равноправност Универзитета, као и државни секретар др Иван Бошњак и помоћник министра Александар Радосављевић.
У уводном делу трећег друштвеног дијалога на тему родно осетљивог језика, присутнима су се обратили ректор Универзитета проф. др Дејан Мадић и министар Томислав Жигманов. Том приликом министар је нагласио да је кроз одржавање друштвених дијалога тема о родно сензитивном језику у протеклих неколико месеци актуелизована у јавности. Намера Министарства приликом организовања скупова и друштвених дијалога била је да питање примене родно сензитивног језика учини доступним свим заинтересованим странама на читавој територији Републике Србије, затим да се представници локалне самоуправе упознају са одредбама Закона о родној равноправности које се тичу родно осетљивог језика, као и да се саслушају различита становишта представника заједнице и удружења цивилног сектора и уприличе разговори о свим недоумицама које су се појавиле у стручној и широј јавности.
У уводном делу такође су говорили проф. др Миливој Алановић, продекан Филозофског факултета Универзитета у Новом Саду, проф. др Виктор Савић из Матице српске, Кристина Караић, заменица председника Скупштине Града Новог Сада, доц. др Драгана Ћорић, покрајинска заштитница грађана – омбудсманка и Александра Милетић из Канцеларије Агенције УН за родну равноправност и оснаживање жена у Србији (UN WOMEN).
У делу под насловом „Струка има реч“ говорили су проф. др Светлана Томић са Факултета за стране језике Алфа БК Универзитетa, проф. др Маријана Пајванчић, редовна професорка Правног факултета, др Марина Спасојевић, члан Савета за српски језик и проф. др Исидора Бјелаковић, шеф Одсека за српски језик и лингвистику Филозофског факултета Универзитета у Новом Саду.
Родно осетљив језик представља језик којим се промовише равноправност жена и мушкараца и средство којим се утиче на свест оних који се тим језиком служе у циљу остваривања равноправности у оквиру језика који користе у личном и професионалном животу. Претходна два дијалога на ову тему Министарство је организовало у Београду 27. марта и у Новом Пазару 24. маја 2023. године.
Детаљније информације (сајт Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог)
Мапа сајта | Copyright © 1998- Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: webadm@uns.ac.rs