Универзитет у Новом Саду и ове године учествује у кампањи 16 дана активизма против насиља према женама. Реч је о глобалној кампањи која се обележава у преко 100 држава света, а обухвата четири важна међународна датума која повезују жене, насиље и људска права: Међународни дан борбе против насиља према женама (25. новембар), Светски дан борбе против сиде (1. децембар), Међународни дан особа са инвалидитетима (3. децембар), Годишњицу Монтреалског масакра (6. децембар) и Међународни дан људских права (10. децембар).
Тим поводом, током новембра и децембра 2023. године на Универзитету у Новом Саду биће одржана серија догађаја која ће обухватити:
- четвртак, 23. 11. 2023. у 18 сати, онлајн
Панел дискусија: Закон и фемицид – компаративни приказ законских решења и системских одговора у регији (БиХ, Црна Гора, Хрватска и Србија)
Линк: https://us06web.zoom.us/j/81633244910?pwd=TGKbhJqKMktYhsFIhEfx7E4OqQGZx6.1
Meeting ID: 816 3324 4910
Passcode: 426026
Учесници догађаја су Косана Бекер (Србија), Маја Раичевић (Црна Гора), проф. др Маја Муниврана (Хрватска) и др Нермин Шеховић (БиХ).
- понедељак, 27. 11. 2023. у 18 сати, свечана сала Филозофског факултета
Разговор са студентима и студенткињама: Сексуално насиље: како да га препознате и шта да радите ако вам се деси
Разговор ће водити Биљана Степанов из Центра за жртве сексуалног насиља. Биће речи о томе који су то механизми превенције, какав је законски оквир, како функционише Центар за жртве и покретање судског поступка, где се може добити психолошка подршка, итд.
- уторак, 28. 11. 2023. у 18 сати, онлајн
Промоција зборника: Род и глобализација на Балкану
Линк: https://us06web.zoom.us/j/89565551591?pwd=k7DdTiKvRZPZW03MvISkc7jg2g4Stf.1
Учеснице догађаја су рецензенткиње зборника „Род и глобализација“: проф. др Нермина Мујагић (Универзитет у Сарајеву) и проф. др Ана-Марија Сикирић Симчић (Универзитет у Ријеци). Панел ће модерирати Ивана Кулић (ТПО Фондација). Зборник је настао као производ прве регионалне Зимске школе „Род и глобализација“ која је остварена у сарадњи са 19 партнерских универзитета из Босне и Херцеговине, Црне Горе, Хрватске и Србије и у чије су темеље постављени универзално прихваћени и непроменљиви принципи на којима се заснивају људска права, демократија, једнакост и правда. По завршетку Зимске школе заједно са својим менторима/-кама студенти и студенткиње су елаборирали конкретне теме и објединили знатну количину теоријских и практичних садржаја смештајући их у шири контекст родног сензибилизирања. Циљ овог догађаја је представљање главних концепта које су студенти/-киње издвојили као најважније факторе у односу између родне равноправности и глобализације.
- понедељак, 4. 12. 2023. у 18 сати, кино-сала Филозофског факултета
Трибина: Деца као невидљиве жртве родно заснованог насиља
На трибини учествују: Нада Падејски Шекеровић, руководитељка Сигурне женске куће Александра Радованов, јавна тужитељка у Вишем јавном тужилаштву у Новом Саду и Далиборка Војводић Томовић, руководитељка групе за сузбијање малолетничке делинквенције и насиља у породици ПУ Нови Сад, а разговор модерира Тамара Сријемац, новинарка.
- уторак, 5. 12. 2023. у 12 сати, Ректорат, мултимедијална сала на 1. спрату
Предавање проф. др Бојане Динић: Укљученост у дигитално насиље из перспективе жена
Опис предавања:
Интернет се, испрва, схватао као „мушки домен“. Међутим, како су припаднице женског пола почеле више да се укључују у онлајн окружење, полне разлике у онлајн понашању су постале евидентне. Иако онлајн окружење пружа доста користи, један од ризика је укљученост у дигитално насиље и, посебно, у родно засновано дигитално насиље. У овом излагању биће представљене карактеристике дигиталног насиља, те укљученост припадница женског пола у дигитално насиље и изложеност различитим облицима дигиталног насиља, с акцентом на нежељени секстинг и дигитално насиље у интимним везама. Такође, биће дат и осврт на последице укључености у дигитално насиље по ментално здравље и стратегије за превенцију и суочавање са дигиталним насиљем.
О предавачици:
Проф. др. Бојана Динић је ванредна професорка на Одсеку за психологију Филозофског факултета, Универзитета у Новом Саду. Њено поље научног рада укључује испитивање концептуалних питања у вези с антагонистичким и мрачним цртама личности (нпр. нарцизмом, агресивношћу) и исхода ових црта, попут агресије и насиља како у офлајн, тако и у онлајн простору. Поред тога, њен рад укључује и психометријску евалуацију упитника за процену антагонистичких црта и понашања, као и других феномена. До сада је на српски адаптирала преко 50 инструмената и креирала 6. Била је и актуелно је истраживач на неколико националних и међународних пројеката, а 2020-2021. год. била је руководилац националног пројекта “Социо-психолошки чиниоци ризичне употребе друштвених мрежа код адолесцената у Војводини”. До сада је објавила око 45 радова у међународним и исто толико у националним часописима, неколико монографских публикација, међу којима је „Дигитално насиље“. Њени радови су одабрани за врхунски резултат Филозофског факултета у Новом Саду за 2020. и 2021. годину. Добитник је Награде за најбољег младог истраживача на Филозофском факултету у Новом Саду 2013. год. и Награде за најбољег истраживача на почетку каријере 2018. год. коју додељује Интернационално друштво за испитивање индивидуалних разлика (ИССИД), а 2023. год. је добила награду за изузетно постигнуће у раној фази научне каријете (награда “Ненад Хавелка”) коју додељује програмски одбор научног скупа Емпиријска истраживања у психологији. Активно учествује у популаризацији науке на догађајима попут ТЕДx и Европске ноћи истраживача и у емисијама које се баве промоцијом науке, а такође спроводи и пројекте грађанске науке. Детаљније на: http://bojanadinic.com
Мапа сајта | Copyright © 1998- Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: webadm@uns.ac.rs