Објављен је зборник студентских радова Род и насиље на Балкану, који је резултат рада учесника и учесница Зимске школе „Род и насиље“ која је 19-23. фебруара 2024. године одржана на Универзитету у Новом Саду, под окриљем пројекта УНИГЕМ. Студенти и студенткиње су уз менторску подршку писали о различитим темама: предрасудама према женама, економском насиљу, фемициду, женама у политици, насиљу кроз филм и књижевност и о другим важним темама везаним за родно засновано насиље.
Током априла и маја месеца 2024. године, у сарадњи с пројектом UNIGEM и CEEPUS мрежом „Philosophy and Interdisciplinarity” (HR-1107-09-2425) организован је низ догађаја под називом „Женско пролеће на Филозофском факултету”.
Њ. Е. Едвард Фергусон, амбасадор Уједињеног Краљевства Велике Британије и Северне Ирске у Србији, боравио је у првој званичној посети Граду Новом Саду 20. фебруара 2024. године.
Амбасадор Фергусон је том приликом посетио учеснике Зимске школе „Род и насиље", која се од 19. до 23. фебруара 2024. године одржава на Универзитету у Новом Саду. Госта је у згради Ректората поздравила проректорка за међународну сарадњу проф. др Сабина Халупка Решетар, након чега се амбасадор обратио учесницима Школе и присуствовао једном од предавања.
На Универзитету у Новом Саду је 19. фебруара 2024. године свечано отворена Зимска школа „Род и насиље“, која је окупила више од 40 студенткиња и студената из региона (Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина и Хрватска). Циљ Школе је да кроз интерактивна предавања осветли везе између рода и различитих облика насиља којима су жене, али и друге друштвено осетљиве групе изложене, осврћући се на шири друштвени контекст.
У оквиру обележавања 11. фебруара – Међународног дана жена и девојака у науци, Универзитет у Новом Саду организовао је предавање на тему „Вештачка интелигенција - родна равноправност и етички аспекти“. Предавање је одржала проф. др Мирјана Ивановић, редовна професорка у области рачунарских наука на Природно-математичком факултету и чланица Националног научног савета за електронику, телекомуникације и информатику Министарства науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије, као и Управног одбора Института за истраживање и развој вештачке интелигенције Србије. Предавање је одржано 13. фебруара 2024. године, у згради Ректората.
Уз подршку пројекта УНИГЕМ, на Институту Биосенс је у периоду од 31. јануара до 6. фебруара 2024. године организована тродневна радионица под називом „Како до родне равноправности? Од едукације до личне промене и акције“. Радионицу, која је била намењена истраживачком и административном особљу Института Биосенс, одржала је доц. др Бојана Бодрожа са Одсека за психологију Филозофског факултета УНС.
Универзитет у Новом Саду позива студенте да се пријаве за Зимску школу „Род и насиље“, која се организује у оквиру УНИГЕМ пројекта, а одржаће се од 19. до 23. фебруара 2024. године у Новом Саду.
У сарадњи са Универзитетом Пари-Сакле (Université Paris-Saclay), а као део активности на пројекту EUGLOH 2.0, одржан је 7. децембра 2023. вебинар на тему родне равноправности. Др Зорана Антонијевић, чланица Одбора за родну равнорпавност Универзитета у Новом Саду, говорила је о семипериферијском гледању на родне студије, доц. др Бојана Бодрожа са Одсека за психологију Филозофског факултета, говорила је о имплицитним родним пристрасностима, проф. др Ана Шмит са Универзитета Пари-Сакле о субверзивном утицају сурферки на дуалистичку категоризацију пола, а Ливија Лабел, копредседница студентске феминистичке асоцијације (Fières et Soeurs) на Универзитету Пари-Сакле о феминизму на кампусу.
У оквиру глобалне кампање 16 дана активизма против насиља према женама, 4. децембра је у кино-сали Филозофског факултета одржана трибина на тему „Деца као невидљиве жртве родно заснованог насиља“. На трибини су говориле др Нада Падејски Шекеровић, руководитељка Сигурне женске куће у Новом Саду и Далиборка Војводић Томовић, руководитељка групе за сузбијање малолетничке делинквенције и насиља у породици полицијске управе Нови Сад, а модераторка је била новинарка Тамара Сријемац.
У оквиру глобалне кампање 16 дана активизма против насиља према женама, 5. децембра је у згради Ректората Универзитета у Новом Саду одржано предавање на тему „Укљученост у дигитално насиље из перспективе жена“. Предавање је одржала проф. др Бојана Динић са Одсека за психологију Филозофског факултета, која се бави истраживањем феномена насиља у дигиталном окружењу и ауторка је више радова из ове области. Њена монографија Дигитално насиље доступна је у електронском облику у библиотеци Филозофског факултета.
Мапа сајта | Copyright © 1998- Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: webadm@uns.ac.rs