Клуб професора емеритуса Универзитета у Новом Саду, у сарадњи са Ректоратом Универзитета, приредио је још једно предавање отворено за све заинтересоване чланове академске заједнице Универзитета али и за ширу јавност. Овога пута било је речи о значају физичке активности и телесног вежбања за опште здравље организма и функције мозга, укључујући и улогу физичке активности на синаптогенезу, неурогенезу и ангиогенезу.
Ово занимљиво и инспиративно предавање под називом „Утјецај тјелесне активности и вјежбања на мозак“ одржао је истакнути професор из области кинезиолошких истраживања др Горан Спориш са Кинезиолошког факултета Свеучилишта у Загребу 29. новембра 2022. године у згради Ректората.
Током предавања било је речи о добробити редовног телесног вежбања које утичу на повећање нивоа телесних способности, здравље кардиоваскуларног, мишићног и коштаног система, као и амплификацију заштите човека од хроничних болести, посебно дијабетеса, хипертензије, остеопорозе и неких врста СА. Такође, дат је осврт на релативно ново подручје истраживања утицаја физичке активности на структуре и функције мозга. Посебно је истакнута теза да се вежбањем може смањити ризик од различитих неуролошких болести и заштитити мозак од штетних утицаја старења и смањења когнитивних способности, с обзиром да телесна активност стимулише церебрални проток крви, смањује акумулацију холестерола у артеријама и побољшава мождану перфузију. Лонгитудиналне студије истраживања на старијим особама показале су да редовно вежбање доприноси мањем паду когнитивних способности. Поред тога, аеробно вежбање побољшава кардиоваскуларне и когнитивне способности посебно код старијих особа. С обзиром да се већина нових неуролошких ћелија ствара у хипокампалној формацији која је врло осетљива на ефекте вежбања, редовне физичке активности и вежбање утичу на повећање неуротрофних можданих фактора (BDNF) и побољшање учења, памћења и расположења.
Модератори предавања били су проф. др Дејан Мадић, ректор Универзитета, проф. емеритус др Радмила Маринковић-Недучин, проф. емеритус др Мирјана Војиновић Милорадов, као и проф. др Вишња Ђорђић са Факултета спорта и физичког васпитања. Реализација предавања једна је од активности Клуба професора емеритуса у оквиру пројекта „Унапређење процеса наставе високог образовања у дигиталној ери“ који је финансијски подржао Покрајински секретаријат за високо образовање и научноистраживачку делатност.
Мапа сајта | Copyright © 1998- Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: webadm@uns.ac.rs