У организацији Клуба професора емеритуса, Универзитет у Новом Саду је 12. и 13. септембра угостио проф. др Микела Гвиду (Michele Guida) и научну сарадницу др Симону Манћини (Simona Mancini) са Универзитета у Салерну, Италија. Реч је о првој активности које је организована на УНС-у у оквиру Заједничке декларације о сарадњи у областима високог образовања, науке, културе и уметности Италије и Србије, коју су у марту 2023. године потписали амбасадор Италије Њ.Е. Лука Гори и ректори пет државних универзитета у Србији.
Госте је у Ректорату 12. септембра 2023. примио ректор проф. др Дејан Мадић, а састанку су такође присуствовали Лућијано Катани, аташе за науку Амбасаде Италије у Београду и проф. др Наташа Тодоровић са Департмана за физику Природно-математичког факултета.
Проф. др Микеле Гвида одржао је 12. септембра предавање под називом „Десет година билатералне сарадње између Универзитета у Новом Саду (УНС) и Универзитета у Салерну (УНИСА), Мрежа европских центара изврсности за истраживање радона у Италији и Србији (НЕРИТАС): State-of-art и будуће активности“, у оквиру којег је представио достигнућа и будуће планове дугогодишње врло успешне билатералне сарадње у испитивању утицаја и процене радона на природно и антропогено амбијентално окружење, истраживачких група са Универзитета у Новом Саду и Универзитета у Салерну. Пројектна група коју чине професори и сарадници из области нуклеарне физике, фокусирана је са посебним акцентом на краткотрајне и дугорочне заједничке пројекте наведене две институције, применом иновативних технологија мониторинга и процене заштите животне средине импакта радона у осетљивој и интригантној области супротстављених ефеката климатских феномена и промена. Током предавања посебно је истакнуто оснивање Међународног центра за напредне студије и истраживања о иновативним технологијама, зрачењу, праћењу животне средине и одрживој енергији и здравственим ризицима (THERADE), као и креирање пројекта ЕкоСистема Иновација.
Присутне су на почетку предавања поздравили проф. др Сабина Халупка-Решетар, проректорка за међународну сарадњу Универзитета у Новом Саду, проф. др Милица Павков Хрвојевић, деканка Природно-математичког факултета УНС, проф. емеритус др Радмила Маринковић-Недучин, проф. емеритус др Мирјана Војиновић Милорадов и проф. др Наташа Тодоровић, гостујућа професорка на Универзитету у Салерну и учесница пројекта НЕРИТА, као и Лућијано Катани из Амбасаде Италије у Србији.
Наредног дана, др Симона Манћини, која је и добитница италијанске националне награде у такмичењу стартап компанија иновативних идеја у области менаџмента ризика контаминације радоном, одржала је радионицу под називом „Нова стратегија процене и превенције импакта енвироменталне радиоактивности у људском окружењу“ (A novel strategy for the assessment and prevention of the impact of environmental radioactivity in anthropic environments), у оквиру које су приказане нове стратегије и технологије за процену утицаја и превенцију радона у животној средини. Као први аутор патента сензорских мрежа за мониторинг и предвиђање концентрације радона у затвореним срединама, др Манћини је илустровала његову примену на примерима базираним на практичним искуствима и на развоју пројеката са фокусом на безбедност, квалитет и одрживост. Фокус истраживачког рада ове младе научнице је на студији и развоју иновативних и одрживих биоматеријала у изградњи и развоју интегрисаних система за мониторинг и контролу indoor концентрације радона. Модератори радионице били су проф. др Наташа Тодоровић и проф. др Миодраг Крмар са Департмана за физику ПМФ-а.
Обе активности организовао је Клуб професора емеритуса УНС у сарадњи са Ректоратом Универзитета, у оквиру Заједничке декларације о сарадњи у областима високог образовања, науке, културе и уметности Италије и Србије, а као део активности у оквиру пројекта „Модернизација процеса високог образовања у оквиру научне виртуелне револуције“ подржаног од Покрајинског секретаријата за високо образовање и научноистраживачку делатност.
Мапа сајта | Copyright © 1998- Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: webadm@uns.ac.rs