
Универзитет у Новом Саду је био домаћин JRC Летње школе, у чијем фокусу су истраживања загађења ваздуха, земљишта и воде, a која је успешно реализована од 4. до 8. септембра 2023. године.
Летњу школу о процени загађења ваздуха, земљишта и воде као подршку Европском зеленом договору: холистички приступ (Summer School on the evaluation of air, soil and water pollution in support to the European Green Deal: a holistic approach) организовао је Заједнички истраживачки центар Европске комисије (Joint Research Center – JRC), у партнерству са Универзитетом у Новом Саду, а циљ ове обуке био је развој зелених вештина за одрживије и ресурсно ефикасније друштво. У овогодишњој Школи учествовало је 30-так младих истраживача и студената виших нивоа студија из земље и региона, са посебним интересовањем за област заштите животне средине, нарочито ваздуха, земљишта и воде.
На званичном отварању Школе 4. септембра, учеснике је у име Универзитета поздравила проф. др Сабина Халупка-Решетар, проректорка за међународну сарадњу, која је том приликом детаљније представила Универзитет и многобројне аспекте интензивне међународне сарадње Универзитета и њених чланица. Том приликом, проректорка је посебно говорила о учешћу Универзитета у европској универзитетској алијанси ЕУГЛОХ (European University Alliance for Global Health – EUGLOH), која представља стратешко партнерство девет европских универзитета и нуди изузетно широк спектар различитих прилика за јачање квалитета високог образовања и истраживања кроз заједничке активности. Том приликом, проректорка Решетар је нагласила да ЕУГЛОХ отвара нове могућности за сарадњу како за запослене, тако и за студенте, укључујући различите видове мобилности студената на нивоу основних, мастер, докторских и постдокторских програма, као и мобилности запослених (како академског, тако и административног особља), што је заокружено визијом формирања интегрисаног виртуалног европског кампуса за ову велику међународну академску заједницу.
У оквиру уводне сесије, учеснике Школе je такође поздравиo проф. др Мирослав Весковић са Природно-математичког факултета Универзитета у Новом Саду, који је захваљујући свом богатом вишегодишњем активном ангажовању у оквиру Заједничког истраживачког центра Европске комисије и других европских институција, детаљније говорио о улози науке у региону Западног Балкана. У име организатора Школе, присутне је такође поздравила координаторка Школе др Марилена Мунтеан из Заједничког истраживачког центра, која је у свом излагању представила детаљније информације о значају области заштите животне средине и климатских питања у процесу проширења Европске уније, као и појединости у вези са радом и пројектима Заједничког истраживачког центра.
Програм Школе тематски је био подељен на области емисије штетних гасова и њихових утицаја на квалитет ваздуха, затим на истраживања посвећена квалитету земљишта, као и на област истраживања квалитета воде.
Студенти су осим предавања, презентација и радионица које су биле организоване у згради Ректората, учествовали и у практичном делу обуке која је била реализована у лабораторијама на Природно-математичком факултету, Пољопривредном факултету и Факултету техничких наука.
Мапа сајта | Copyright © 1998- Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: webadm@uns.ac.rs