
Међу овогодишњим добитницама престижних националних признања „За жене у науци“ за 2023. годину, које се додељују у оквиру у оквиру реномираног светског програма L’Оreal – UNESCO For Women in Science, чак две лауреаткиње су младе научнице са Универзитета у Новом Саду и то са Природно-математичког факултета: Исидора Кешељ са Департмана за биологију и екологију и Милица Радаковић са Департмана за географију, туризам и хотелијерство. Поред њих, ову значајну награду ове године понела је и Ана Доброта са Факултета за физичку хемију Универзитета у Београду.
Како се наводи на сајту програма „За жене у науци“, истраживање Исидоре Кешељ фокусира се на проналажење нових молекуларних маркера који би служили као прогностички/дијагностички маркери мушке неплодности, будући да овај проблем утиче на значајан део мушке популације која је у такозваном „репродуктивном пику“ и један је од најчешћих разлога инфертилитета парова. Истраживања Милице Радаковић фокусирају се на промене климе и животне средине током последњих милион година на територији Панонског басена, а циљ њених истраживања је одгонетнути колико брзо и како се животна средина мења, како бисмо разумели модерне промене климе.
Награде „За жене у науци“ за 2023. годину свечано су додељене на церемонији у Влади Републике Србије. Свечаности су присуствовали др Јелена Беговић, министарка науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије, проф. др Горан Милашиновић, председник Комисије Републике Србије за сарадњу са Унеском и Ана Попара Гојковић, директорка за науку и регулаторне послове за Адриа Балкан регион и Румунију у компанији Л’Ореал. Најталентованије младе научнице награђене су и подстицајем у вредности од по пет хиљада евра намењеним за реализацију њихових значајних научних истраживања из области биологије, физичке хемије и геонауке.
Међународни програм Л’Ореал – УНЕСKО „За жене у науци“ 2023. године обележио је 25 година. Програм је у Србији покренут 2010. године, а до данас је на конкурсу за Национална признања учествовало више од 600 младих научница, међу којима је њих 38 награђено у укупном износу већем од 20 милиона динара.
Поред најновијих лауреаткиња, ово престижно признање је до сада понело десет младих научница са Универзитета у Новом Саду и то пет са Природно-математичког факултета, две са Технолошког факултета и по једна са Пољопривредног факултета, Медицинског факултета и Научног института за прехрамбене технологије: Јована Граховац са Катедре за биотехнологију и фармацеутско инжењерство Технолошког факултета Нови Сад 2014. године; Јелена Алексић са Департмана за математику и информатику Природно-математичког факултета 2015. године; Марија Лесјак са Департмана за хемију, биохемију и заштиту животне средине Природно-математичког факултета 2016. године; Мирјана Љубојевић са Пољопривредног факултета и Мирјана Ћук са Департмана за биологију и екологију Природно-математичког факултета 2018. године; Невена Величковић са Департмана за биологију и екологију Природно-математичког факултета 2019. године; Јелена Владић са Катедре за биотехнологију и фармацеутско инжењерство Технолошког факултета и Ана Томас Петровић са Катедре за фармакологију, токсикологију и клиничку фармакологију Медицинског факултета 2020. године; Снежана Паповић са Катедре за аналитичку хемију Департмана за биологију и екологију Природно-математичког факултета Универзитета у Новом Сад 2021. године; као и Алена Ступар са Научног института за прехрамбене технологије у Новом Саду 2022. године.
Нови циклус пријава за ове награде отворен је 1. јануара и траје до 15. априла 2024. године. Сваке године награђују се по три најбоље младе научнице, а иницијатива представља вид подршке младим, талентованим и посвећеним женама да унапреде свој научно-истраживачки рад и подстицај да наставе да се баве науком у Србији.
Делови текста и фотографија преузети су са сајтова Министарства науке, технолошког развоја и иновација и програма „За жене у науци“.
Мапа сајта | Copyright © 1998- Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: webadm@uns.ac.rs