
Један од највећих научних скупова у историји Универзитета у Новом Саду (УНС), Међународни конгрес американиста ICA2025 одржаће се од 30. јуна до 4. јула 2025. године у Новом Саду, где ће обележити 150 година од оснивања. Организатори овог догађаја су Универзитет у Новом Саду и његова четири факултета – Филозофски факултет, Факултет техничких наука, Природно-математички факултет и Технолошки факултет, као и Друштво хиспаниста Србије.
УНС је добио ову престижну кандидатуру у јулу 2023. године у Бразилу, а један од основних повода за то била је институционална подршка ректора Универзитета у Новом Саду, покрајинског секретара за високо образовање и научноистраживачку делатност, градоначелника Новог Сада, амбасадора Аргентине, Бразила и Мексика, као и других међународних институција.
Тим поводом, у згради Ректората 20. марта 2024. године организована је конференција за медије на којој је званично најављено одржавање овог великог међународног скупа.
„Од 30. јуна до 4. јула 2025. године Универзитет у Новом Саду биће светски центар истраживача, професора и стручњака из 29 области – од антропологије и уметности, преко егзактних наука и нових технологија до образовања, географије и спорта. Жеља нам је да наш кампус, Ректорат и четири факултета суорганизатора буду стециште врхунске науке, академског суживота, културних програма и размене знања и идеја, из којих ће произићи бројни нови видови сарадње и међународни пројекти“, поручио је ректор проф. др Дејан Мадић.
58. конгрес Американиста имаће 29 тематских области, међу којима су и антропологија, археологија, архитектура, примењене науке, нове технологије, људска права, родне студије, политичке науке, лингвистика, културна баштина, међународни односи, иновације, туризам, афроамеричке студије, Балкан и Америке.
Државна секретарка у Министарству просвете проф. др Маријана Дукић Мијатовић нагласила је да традиција од 150 година сама по себи говори о значају Конгреса, те да ће Министарство подржати овај интердисциплинарни међународни скуп у оквиру којег се очекује да ће у Нови Сад доћи око 3000 истраживача из читавог света. „Овај Конгрес је сјајна прилика да се отвори један нови простор за међународну сарадњу, да се повежу научници најразличитијих узраста и најширег спектра образовања, јер – наука треба и мора да буде универзалан језик“, рекла је проф. Дукић Мијатовић.
Подсекретарка Покрајинског секретаријата за високо образовање и научноистраживачку делатност мр Катарина Ковачевић указала је на значај Конгреса за факултете Универзитета у Новом Саду, али и других високошколских институција у Србији, и навела да ће Секретаријат са посебном пажњом пратити реализацију конгреса и пружити му вишеструку подршку. „Ослушкујући потребе академске заједнице, која негује култ различитости дијалога и пуноће језичких идентитета, Покрајински секретаријат за високо образовање и научноистраживачку делатност финансијски је подржао припремне активности чланова перманентног одбора овако важног конгреса, једног од најпрестижнијих и надуговечнијих конгреса у свету“, рекла је у свом обраћању подсекретарка Ковачевић.
Заменик градоначелника Новог Сада Игор Црнобарац изјавио је да је Нови Сад препознат као универзитетски центар, град спорта и културе, а у последњих десет година ИТ центар и стециште креативних индустрија, нагласивши значај конгресног туризма за стратегију развоја града. „Зато и не чуди то што се у нашем граду сваке године организују бројне надалеко познате манифестације и значајна такмичења еврпског и светског нивоа. Нови Сад је увек добар домаћин гостима из целог света. Уверен сам да ће тако бити и током предстојећег Конгреса американиста“, рекао је Игор Црнобарац.
Подршку организацији Конгреса својим присуством на данашњој конференцији за медије исказали су амбасадор Аргентине Њ. Е. Освалдо Марсико, амбасадор Мексика Њ. Е. Карлос Корона, заменик шефа мисије Амбасаде Краљевине Шпаније Дарио Отеро и друга секретарка Амбасаде Бразила у Србији Раилса Аленсар, а посредно и Амбасада Сједињених Америчких Држава.
Да би се уверили да Универзитет у Новом Саду располаже капацитетима за реализацију неколико стотина симпозијума, панела односно научних сесија и да би пренели своја драгоцена искуства новом домаћину, ових дана су у посету Универзитету у Новом Саду дошли организатори претходних конгреса ICA, председник Главног одбора Конгреса американиста проф. др Валтер Раудалес из Салвадора и потпредседник Главног одбора Конгреса професор емеритус Мануел Алкантара из Шпаније.
„Мисија је успела. Универзитет у Новом Саду и факултети домаћини надмашили су сва наша очекивања и добили оцену 10 од 10“, изјавио је проф. др Валтер Раудалес, а професор Мануел Алкантара је нагласио да ће у Новом Саду бити одржан најстарији конгрес у историји светске науке, те да је Универзитет у Новом Саду спреман за то како због својих капацитета тако и због институционалне подршке исказане и на данашњој конференцији за медије.
Сама кандидатура Универзитета у Новом Саду за организацију овако значајног светског догађаја представљала је изазов, а представници Универзитета на прошлогодишњем Конгресу ICA у Бразилу оставили су бољи утисак од многих метропола и већих универзитета. Сада је на нама да то поверење оправдамо, изјавила је председница Организационог одбора Конгреса ICA2025 проф. др Бојана Ковачевић Петровић.
Поред посете факултетима Универзитета у Новом Саду која је организована претходног дана, гости су пре догађаја у Ректорату Универзитета имали прилику да посете и Радио-телевизију Војводине, где је договорено да ће медијски спонзор Конгреса ICA2025 бити РТВ.
Мапа сајта | Copyright © 1998- Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: webadm@uns.ac.rs