Европско удружење за аутоматизацију дизајна [микрочипова] (Еuropean Design and Automation Association), које организује највећу европску и једну од највећих светских конференција у тој области - Design, Automation and Test in Europe (DATE), доделило је др Стефану Николићу, доценту Природно-математичког факултета Универзитета у Новом Саду признање за најбољу докторску дисертацију у категорији: “Нови правци у методама и алатима за развој система, симулацији и валидацији, дизајну ембедед софтвера, сајбер-физичким, безбедним и системима који уче [вештачка интелигенција].”
Дисертација Аутоматизација дизајна програмабилног повезивања за реконфигурабилне архитектуре је резултат вишегодишњег истраживања др Стефана Николића као докторанда и асистента на Факултету за рачунарске и комуникационе науке Федералног политехничког универзитета у Лозани (École Polytechnique Fédérale de Lausanne - EPFL) у Швајцарској. Проглашена је за најбољи докторски рад одбрањен на том Факултету у 2023. години.
Др Стефану Николићу је престижна награда Европског удружења за аутоматизацију дизајна [микрочипова] уручена на свечаности у Хемисферик центру града уметности и науке (Ciudad de las Artes y las Ciencias - https://cac.es/en/hemisferic/) у Валенсији, у уторак 26. марта 2024.
Доделом овог признања потврђен је континуитет у постизању врхунских научних резултата о ком сведочи награда Михал Сервит која је Стефану Николићу додељена 2020. године на најзначајнијој европској конференције у области реконфигурабилног рачунарства, Field-Programmable Logic and Applications (FPL), за „најбољи рад из области алгоритама за дизајн, метода и CAD алата за FPGA и самосвесне системе”. Иста награда му је додељена и на конференцији FPL одржаној наредне, 2021. године.
И поред понуда страних компанија и универзитета, др Стефан Николић одлучио је да настави универзитетску каријеру у Србији, верујући да може да допринесе развоју наше науке и високог образовања.
FPGA чипови имају могућност измене и након изласка из фабрике. То им омогућује да опонашају било који други дигитални чип (у границама капацитета). Употребом FPGA чипова, корисници могу да развију сопствени хардвер посебне намене без улагања десетина, па чак и стотина милиона америчких долара потребних за развој и отпочињање производње физичког чипа у новим производним технологијама. Осим тога, употреба FPGA чипова скраћује чекање на нови хардвер за неколико месеци, а некад и за неколико година, што је од пресудног значаја за брже решавање проблема који се јављају у, на пример, домену машинског учења (вештачке интелигенције).
Мапа сајта | Copyright © 1998- Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: webadm@uns.ac.rs