Интернационализација високог образовања, науке и универзитетских сервиса једна је од актуелних области у фокусу многих европских универзитета. Тим поводом, Универзитет у Новом Саду организовао је свој први Еразмус+ комбиновани интензивни програм, у оквиру којег је угостио 26 представника партнерских универзитета из седам земаља (Португалије, Мађарске, Финске, Румуније, Шпаније, Хрватске, Северне Македоније), како би заједно са представницима Универзитета у Новом Саду и члановима академске заједнице УНС-а размотрили важне аспекте и изазове интернационализације у високом образовању.
„Процес интернационализације је приоритет нашег Универзитета већ дуго година, а најбољи доказ тога је квалитет наше сарадње са међународним партнерима, број међународних пројеката у којима смо координатори или учесници, као и воља за променом и прилагођавањем у складу са новим идејама, трендовима и начинима рада“, нагласио је ректор приликом свечаног отварања програма 29. маја 2023. године у згради Ректората. Он је истакао да је мултидисциплинарни и интердисциплинарни приступ овој важној теми оно што програм на УНС-у чини јединственим, те да повезивање и сарадња различитих ресора рада представља кључ успеха у овом сложеном процесу.
Програм под називом „Интернационализација као мера квалитета у процесу високог образовања, науке и услуга“ организован је у релативно новом формату краткорочне Еразмус+ мобилности – као Еразмус+ комбиновани интензивни програм (Erasmus+ Blended Intensive Programme – BIP), који подразумева комбинацију онлајн и физичког учешћа. У оквиру тога, програм на УНС-у се састоји од два дела: први део одржан је у виртуелном формату (онлајн) 25. и 26. маја, а затим и уз физичко присуство учесника од 29. маја до 2. јуна 2023. у Новом Саду.
Циљ овог програма, који ће укључити предавања, радионице и презентације студија случаја, је да учесницима понуди нове перспективе, могућност за проширивање постојећих знања, као и прилике за умрежавање и размену искуства у области интернационализације високог образовања, науке и универзитетских сервиса, којег карактерише велика комплексност и свеобухватност. Било да је реч о креирању и координирању међународног или европског пројекта на теме у области високог образовања или о томе како успешно учествовати у међународној сарадњи и у међународном пројектном тиму, потребно је разумети како различити универзитетски актери у овом процесу раде, који су трендови и очекивања у процесу интернационализације и о којим све темама треба да размишљамо када учествујемо у интернационализацији.
Учесници програма делом су са партнерских универзитета у оквиру новог пројекта ЕУГЛОХ 2.0 (Европска универзитетска алијанса за глобалне здравље), а делом са других партнерских институција Универзитета у Новом Саду.
Мапа сајта | Copyright © 1998- Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: webadm@uns.ac.rs