
На Универзитету у Новом Саду, у оквиру Еразмус+ пројекта мобилности КА131, 20. маја 2024. године у згради Ректората отворена је финална етапа комбинованог интензивног курса за студенте, посебног типа Еразмус+ програма, који се први пут одржава на једном од универзитета у Србији. Програм је посвећен актуелној теми интернета ствари и 3Д штампе.
Програм под називом „Internet of Things and 3D Printing” – Erasmus+ Blended Intensive Programme (BIP), чији је координатор Универзитет у Новом Саду, окупио је 30-так страних студената са 11 партнерских универзитета из 9 земаља, који долазе са партнерских универзитета европске универзитетске алијансе ЕУГЛОХ 2.0 и других универзитета са којима Универзитет у Новом Саду блиско сарађује.
У фокусу програма је веома актуелна област из сфере информационих технологија – Интернет ствари и 3Д штампа, која има широку примену у модерној индустрији, а додатну вредност даје међународни тим предавача којег чине професори са Универзитета у Новом Саду, Универзитета у Порту и Универзитета у Сегедину. Управо су наведена три универзитета партнери у креирању и извођењу овог савременог програма, чији је аутор проректор за наставу и студентске активности Универзитета у Новом Саду проф. др Ђорђе Херцег, а координира га Канцеларија за међународну сарадњу УНС-а. У извођењу виртуелне и физичке наставе учествује пет домаћих и пет страних предавача.
Према речима проректора Херцега, програм је осмишљен са циљем да студентима приближи актуелне теме Интернета ствари (IoT) и 3Д штампања, које имају широку примену у модерној индустрији потрошачке електронике, беле технике, ауто-индустрији, транспорту, производњи итд.
„Интернет ствари омогућава повезивање уређаја у сврху даљинског надгледања, прикупљања информација и управљања, а помоћу 3Д штампе се брзо праве прототипови, ради тестирања и припреме за производњу. Модерни трендови у индустрији се заснивају на повезаним уређајима, који, уз примену даљинског управљања и примену вештачке интелигенције, постају паметни уређаји (Smart Devices)“, објаснио је професор Ђорђе Херцег. Он је нагласио да је програм мултидисциплинаран, јер обједињава програмирање, дизајн електронских склопова, базе података и интернет технологије, као и дизајн 3Д кућишта за IoT уређаје.
„Управо је добар одзив студената показао да су одабране занимљиве и актуелне теме, које им пружају савремена знања и омогућавају компетитивну предност на тржишту рада“, рекао је проф. Херцег поводом реализације овог курса.
Полазници програма и предавачи боравиће на Универзитету у Новом Саду од 20. до 24. маја 2024. године, након што је претходно од 2. до 30. априла одржан виртуални (онлајн) део програма. Специфичност комбинованог интензивног програма огледа се, између осталог, управо у томе што се део програма одржава виртуално, а део уз физичко присуство полазника.
Поред низа предавања, програм у Новом Саду обухвата и посете компанији Шнајдер Електрик и Научно-технолошком парку Нови Сад.
Закључно са физичким делом програма у Новом Саду, овај интензивни курс за студенте укупно траје шест недеља, а онима који га успешно заврше доноси 3 ЕСПБ.
Мапа сајта | Copyright © 1998- Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: webadm@uns.ac.rs