Петочлана делегација Пекиншког универзитета за грађевину и архитектуру (BUCEA - Beijing University of Civil Engineering and Architecture), коју је предводио ректор овог универзитета проф. Жанг Дају, посетила је Универзитет у Новом Саду у јуну 2024. године, с циљем унапређења сарадње у области образовања, истраживања, јачања истраживачких капацитета, организације летњих и зимских школа, као и ради наставка пројекта изградње Пекиншког међународног центра за иновације у заштити и развоју архитектонског наслеђа у региону Појас и пут.
Наиме, Универзитет у Новом Саду је препознат као један од битних сарадника овог кинеског универзитета, те је по препоруци града Пекинга предложено оснивање заједничког центра у области заштите архитектонског наслеђа, где је УНС постављен за једног од кључних партнера у оквиру те иницијативе. У октобру 2023. године на Трећем форуму Појас и пут потписан је споразум о реализацији овог пројекта, а циљ Центра је заштита и развој богатог архитектонског наслеђа које дефинише многобројне културе и историју земаља обухваћених иницијативом Појас и пут.
На састанку делегације Пекиншког универзитета за грађевину и архитектуру са ректором Универзитета у Новом Саду проф. др Дејаном Мадићем и представницима три факултета – проф. др Снежаном Вучетић са Технолошког факултета, проф. др Оливером Клисирућ са Природно-математичког факултета и проф. др Марком Вилотићем са Факултета техничких наука, који је уприличен у згради Ректората 10. јуна 2024. године, разговарано је о значају и улози овог центра. У разговорима је посебно истакнуто да ће овај центар служити као основа за истраживање, иновације и сарадњу, те да ће окупљати стручњаке и научнике из целог света.
Наиме, активности ове међународне сарадње усмерене су, између осталог, ка томе да се коришћењем најновијих технологија и интердисциплинарног приступа развију нове методе и стратегије за решавање изазова с којима се суочавају локације архитектонског наслеђа у региону Појас и пут. Ректор Мадић је током свог обраћања изразио очекивање да се кроз ово партнерство креира динамична платформа за размену знања, заједничке истраживачке пројекте и изградњу капацитета.
„Наш циљ је да подстакнемо нову генерацију стручњака, опремљених вештинама и знањем потребним за заштиту и развој архитектонског наслеђа на одржив и културно осетљив начин. Интеграцијом традиционалних методологија с модерним технологијама, осигураћемо да наши напори буду с поштовањем према историји и усмерени ка будућности“, рекао је проф. Мадић. Он је такође додао да ће овај центар олакшати развој иновативних решења за неке од најхитнијих изазова с којима се суочавају локације наслеђа. „Климатске промене, урбанизација и природне катастрофе представљају значајне претње за архитектонско наслеђе. Подстицањем интердисциплинарног истраживања и сарадње, развићемо стратегије за ублажавање ових ризика и осигурање отпорности локација наслеђа. Наш рад ће не само користити региону Појас и пут, већ ће и допринети глобалним напорима у очувању наслеђа“, поручио је он током састанка.
Том приликом, ректори Дају и Мадић заједно су открили плочу са натписом Центра, а члановима тима са Универзитета у Новом Саду уручени су и сертификати Пекиншког универзитета за грађевину и архитектуру. У оквиру посете Универзитету у Новом Саду, организована је и серија пратећих састанака кинеске делегације са стручњацима са Технолошког, Природно-математичког и Факултета техничких наука.
Мапа сајта | Copyright © 1998- Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: webadm@uns.ac.rs