
У оквиру званичне посете делегације кинеске провинције Џеђанг (Zhejiang) АП Војводини и састанка руководства две покрајине у Покрајинској влади 26. јуна 2024. године, потписани су и билатерални међууниверзитетски споразуми о сарадњи између Универзитета у Новом Саду и две кинеске високообразовне институције из ове покрајине – Универзитета науке и технологије Џеђанг (Zhejiang University of Science and Technology) и Високе струковно-техничке шкoле за текстил и моду (Zhejiang Fashion Institute of Technology).
Споразум између Универзитета у Новом Саду и Универзитета науке и технологије Џеђанг фокусиран је на сарадњу на заједничкој изради „Прецизног квантног мерења и контроле и Међународне базе за научну и технолошку сарадњу у Џеђијангу“, док је споразум УНС-а са Високом струковно-техничком школом за текстил и моду усмерен на покретање „Радионице за уметност и технологију одеће Хонгбанг“. Документа су у име ових институтуција потписали ректор Универзитета у Новом Саду проф. др Дејан Мадић, потпредседник Џеђанг универзитета науке и технологије Лианг Ронгхуа и потпредседница Високе струковно-техничке школе за текстил и моду Јанг Веи.
Потписивање споразума уприличено је у присуству председнице Покрајинске владе Маје Гојковић и заменика гувернера провинције Џеђанг из НР Кине Шу Венгуанга, који су на почетку церемоније потписали Меморандум о разумевању и успостављању пријатељских односа између АП Војводине и те кинеске провинције. Реч је о документу који пружа формални оквир за успостављање конкретних видова сарадње у областима привреде и трговине, науке и технологије, пољопривреде, образовања, културе и туризма.
Претходно је истог дана делегација високообразовних институција из Џеђанга, на челу са замеником генералног директора Одељења за образовање провинције Ђеђанг Чен Фенгом, посетила Универзитет у Новом Саду и том приликом се састала са ректором Мадићем. Представници кинеских институција такође су посетили Конфуцијев институт УНС-а на Филозофском факултету.
Џеђанг је обалска провинција која се налази јужно од Шангаја. Једна је од најмањих, али најгушће насељених провинција у Кини и има више од 65 милиона становника. Данас је Џеђанг један од привредно најразвијенијих и најбогатијих региона Кине, у ком чак 41,5 одсто БДП-а долази од дигиталне економије. Једна је од шест пилот-зона за иновације, истраживање и развој у Кини.
Фото: Покрајинска влада и Универзитет у Новом Саду
Мапа сајта | Copyright © 1998- Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: webadm@uns.ac.rs