Изложба уметничких радова професора и студената кинеских и српских универзитета под називом „Наслеђе и креативност“ свечано је отворена у Културној станици Еђшег 21. маја 2024. године. Овом поставком коју су заједнички приредили Универзитет Унион у Пекингу, Универзитет у Новом Саду и Мрежа културних станица продубљује се размена и сарадња два универзитета у области културно-уметничке комуникације.
У име Универзитета у Новом Саду свечаности је присуствовао ректор проф. др Дејан Мадић. Поводом ове јединствене изложбе, закључен је и Меморандум о разумевању и оснивању заједничког Центра за уметничко стваралаштво између Универзитета у Новом Саду, Универзитета Унион у Пекингу и Мреже културних станица, који су током свечаности потписали Чу Гуоћинг, секретар партијског одбора Универзитета Унион у Пекингу, проф. др Дејан Мадић, ректор Универзитета у Новом Саду и Виолета Ђерковић, координаторка Мреже културних станица.
У уводном делу догађаја, присутне су поздравили градоначелник Новог Сада Милан Ђурић и високи званичник из Пекинга Јин Ли, а свечаном отварању присуствовали су и амбасадор НР Кине у Београду Њ. Е. Ли Минг и званице из културног и образовног живота Новог Сада и Пекинга.
У финалном делу догађаја, гости су обишли изложбу радова студената Катедре за графичке комуникације Департмана ликовних и примењених уметности Академије уметности Нови Сад и професора и студената Универзитета Унион из Пекинга.
Основна тема изложбе „Наслеђе и креативност“ је културна баштина и њена савремена интерпретација. Ова поставка представља ексклузивну прилику да домаћа публика види изузетно вредне уметничке предмете рађене древним кинеским техникама. Кинески радови подељени су у пет основних група: предмети чији дизајн је заснован на савременој интерпретацији традиционалног кинеског заната Јингталиан (ова дисциплина позната је и под називом Cloisonne и подразумева уметничку декорацију предмета од метала, најчешће племенитих, бојама сачињенима од стаклене пасте); прикази рестаурираних древних костима пронађених у археолошким ископинама; радови засновани на традиционалној пекиншкој техници веза Јингxиу; радови који примењују бојење и штампу кроз примену у традиционалној кинеској техници сечења папира, а биће приказана и нематеријална културна баштина у дигиталној форми.
Радови студената Академије уметности Нови Сад, настали у уметничком дијалогу као одговор на радове студената и професора Универзитета Унион из Пекинга, представљени су у формату амбалаже и плаката.
Са три своја рада која представљају савремено виђење наших традиционалних ношњи на изложби учествује и познати уметнички фотограф Павел Сурови.
Изложба траје само један дан, и то пуна 24 сата, односно отворена је и током ноћи од 21. до 22. маја.
Фото: Сара Кецман
Мапа сајта | Copyright © 1998- Универзитет у Новом Саду. Сва права задржана. | webmaster: webadm@uns.ac.rs